A háromszoros világbajnok és ötszörös European Open bajnok (4 különböző kutyával: Lo, La, Bu, Le) Silvia Trkman, a Ljubljanához közeli Lolabuland nevű kutyaiskola vezetőjeként éli mindennapjait. Erről az iskoláról és tapasztalatairól olvasható blogja, a lolabuland.com

Ezen az oldalon bukkantunk rá Trkman rendkívül fontos összefoglalójára – megosztjuk veletek, osszátok tovább ti is! 

listát Trkman kezdő tanulóinak állította össze, de fontosnak tartotta megosztani olvasótáborával, mert, ahogy írja “mindannyian kezdőként indultunk”.
Ez a bizonyos checklist gyakorlott agilyitseknek nem okoz meglepetést – magától értetődő pontokból áll össze. 

Trkman viccesen “kitálal” a felvezetőben: amikor 1991-ben, 11 évesen kezdte az agilityt, nem volt sem instruktora, sem internetes segítsége, ezért a listából szinte minden lehetséges pont ellen vétett. Mivel a saját bőrén tapasztalva sokkal nehezebb utat járt be, mindennapjaiba belevésődtek ezek a szabályok – magától értetődőek, és ezért Trkman is sokszor megfeledkezik említésükről. 

1. Soha ne feledkezz meg a bemelegítésről (warm up) és levezetésről (cool down).Trkman  alaphangon 15 percet melegít (többet, ha hideg van, vagy a kutya ketrecben volt előtte). 

2. Meg kell bizonyosodni arról, hogy a kutya jó kondícióban van, nincs súlyfeleslege és bármilyen fájdalma.Trkman elbeszélése szerint, amikor edzéseken néha szóvá teszi, hogy a kutya mozgásával gond van, akkor a gazda azt válaszolja, hogy nincs semmi gond, megröntgenezték a csípőjét és rendben találták.
A kutya teste azonban nemcsak csípőből áll – írja Trkman – gyakran nem is az ízületekkel, hanem valamilyen más, lágy szövettel (pl izom) van gond. 

3. Mindig ellenőrizd az eszközöket!A kúszók rögzítve vannak-e rendesen, lehetőleg műanyag ugró akadályokat használjünk, ne fémet… 

4. Ne eddz, ha túl meleg az idő, vagy esős/síkos

A gyakorló futamok legyenek rövidek, intenzívek és szórakoztatók
Ha mindent szeretnél kihozni a kutyából, te is hozd ki  a maximumot magadból! 

6. Ha valami félelmetes történik, tereld el a kutyád figyelmét!

7. Ha dolgok nem mennek, és hibát hibára halmoztok, állítsd meg az edzést!Vagy esetleg videózd le, és elemezd, hogy legközelebb ne történhessen meg. 

8. Ne ismételgesd ugyanazt a kombinációt, még ha jól is mennek a dolgok.9. A jól időzített utasítások rendkívül fontosak!10. Készítsd fel a kutyádat a versenykörnyezetre!Trkman mindegyik pontot részletesen elemzi, érdemes elolvasni a teljes cikket itt >>